Všetko, čo ste chceli vedieť o motocyklových pneumatikách

- 2021-03-19-


Všetko, čo ste chceli vedieť o motocyklových pneumatikách. Od radiálneho vychýlenia TP, datovania pneumatík, tlaku v pneumatikách a výberu pneumatík, je to v poriadku.

Ste zvedaví na tie okrúhle gumené veci pripevnené na vašich kolesách? Máme pre vás niekoľko odpovedí

Pneumatiky pre motocykle nie sú len jednoduché obruče z čiernej gumy, ktoré zabránia brúseniu kolies o povrch chodníka alebo vozovky. Jedná sa o najmodernejšiu trakčnú technológiu, ktorá sa každým rokom zlepšuje, aj keď základná koncepcia zostáva rovnaká ako vždy. Pneumatiky fungujú tak dobre, že poskytujú vzduchový vankúš medzi vašim strojom a zemou, ktorý dodáva pneumatike jej tvar, umožňuje im prispôsobiť sa povrchu a absorbovať nerovnosti.

Tento základný dizajn sa na celom svete používa už viac ako storočie. Pôvodne boli pneumatiky vyrobené z prírodného kaučuku a dnes sú takmer všetky pneumatiky vyrobené zo syntetického kaučuku, ktorý je zmesou ropy a chemikálií, ako je síra, sadze a silikón. Pneumatiky sa vyrábajú postupne, počnúc zostavením šnúry a konštrukcie pásu, potom sa nanesie a formuje guma, potom sa vulkanizuje extrémnym teplom, aby sa to všetko spojilo a pripravili na použitie na našom obľúbenom motocykli.




Čo robia motocyklové pneumatiky


Pneumatiky poskytujú nielen trakciu pri akcelerácii, brzdení a zatáčaní, ale slúžia aj ako súčasť pruženia. Ako som už spomínal, pneumatiky absorbujú prvú časť nárazu z nerovností skôr, ako začne pracovať vidlica a náraz. Od nich sa tiež požaduje, aby podávali dobré výkony v najrôznejších podmienkach, vrátane extrémneho tepla, chladu a mokra.

Skutočne ste stavili svoj život na svoje pneumatiky, takže sa neoplatí venovať trochu času a pozornosti ich starostlivosti a stavu? Počas jazdy dávajte pozor na to, čo vám hovoria vaše pneumatiky. Ak sa vám zdá riadenie neobvyklé alebo kašovité alebo ak máte pocit, že zákruty a brzdné reakcie sú ťažké, existuje veľká šanca, že vaše pneumatiky budú podhustené. Vibrácie alebo kmitanie môžu tiež signalizovať, že došlo k netesnosti alebo poškodeniu pneumatiky a hrozí bezprostredná porucha.





Rôzne typy motocyklových pneumatík


Dva primárne typy pneumatík sú radiálne a predpäté. V kategórii predpätia sú pneumatiky s predpätím a predpätím. Predpätie s predpätím má robustnejšiu konštrukciu. Pojmy Radial a Bias sa týkajú spôsobu usporiadania vnútorných kordov a pásov počas výroby pneumatiky. Radiálne pásy idú v podstate priamo cez behúň v uhle 90 stupňov zo strany na stranu, zatiaľ čo konštrukcia predpätia vedie k tomu, že pásy prebiehajú diagonálne cez oblasť behúňa. To umožňuje rôzne dynamické charakteristiky, ktoré výrazne ovplyvňujú ovládateľnosť, opotrebenie, brzdenie a valivý odpor medzi radiálmi a predpätými pneumatikami.

Radiálne pneumatiky sú novšej konštrukcie a sú široko používané na súčasných modelových motocykloch, zatiaľ čo predpäté pneumatiky sa používajú hlavne na niektorých krížnikoch a starších motocykloch. Radiálne pneumatiky všeobecne jazdia chladnejšie (čo vedie k dlhšej životnosti), majú tuhšiu konštrukciu (vďaka čomu sa cítia citlivejšie) a majú bočné steny s nižším pomerom strán, čo vedie k menšej pružnosti. Bias-ply pneumatiky všeobecne ponúkajú mäkšiu a poddajnejšiu jazdu a zvyčajne o niečo nižšiu cenu. Ich ďalšou hlavnou výhodou je nosnosť. V danej veľkosti často uvidíte predpätie hodnotené tak, aby zvládlo väčšiu váhu.




Zmiešanie týchto dvoch typov na motocykli nikdy nie je dobrý nápad, pretože by to mohlo nepriaznivo ovplyvniť manipuláciu a viesť k zrážke. Pred prestavením motocykla z predpätia na radiálne pneumatiky sa poraďte s predajcom alebo výrobcom pneumatík, či a ako to funguje na konkrétnom modeli. O niektorých ľuďoch je tiež známe, že používajú automobilové pneumatiky na motocykle, často preto, že sú lacnejšie alebo majú dlhšiu životnosť. Konštrukcia, zloženie a profily týchto pneumatík všeobecne nie sú vhodné na použitie na motocykli a je potrebné sa im vyhnúť. Existuje myšlienka na myšlienku spustenia skreslenej radiálnej kombinácie. Toto kombo skutočne používajú moderné bicykle, takže existujú prípady, keď to funguje. Spravidla by sa to však nemalo stať, pokiaľ to nepochádza z továrne.

Pri konštrukcii rôznych druhov pneumatík sa používajú rôzne materiály. Mnoho prémiových pneumatík je vyrobených z oceľových pásov, ktoré sú pevnejšie ako materiály kordu zo syntetickej tkaniny, ako je nylon a umelý hodváb. Pretože tieto rôzne materiály majú odlišné jazdné a manipulačné vlastnosti, nemali by sa na rovnakom motocykli miešať pneumatiky s odlišnou konštrukciou alebo materiálmi.

Tire Tread je kompromis, takže vyberajte múdro


Existuje tiež veľa druhov dezénov a vzorov dezénu. Je dôležité zvoliť správne pneumatiky pre váš bicykel a štýl jazdy. Každý typ pneumatiky je kompromisom, preto ho vyberajte opatrne. Všeobecne platí, že pneumatiky s veľkými zaoblenými dezénmi sú najlepšie na voľné nečistoty a na použitie v teréne a majú tendenciu sa veľmi krútiť a rýchlo sa opotrebovávať na chodníku. Tiež nemajú dobrú priľnavosť na tvrdom spevnenom povrchu.

Mnoho dvojkolesových a dobrodružných bicyklov je vybavených menej agresívnymi otvorenými dezénmi, ktoré majú tendenciu byť o niečo lepšie na chodníku a lepšie sa opotrebovávajú, ale obetujú trakciu vo voľnej špine, piesku a blate. Dvojúčelové pneumatiky sa často predávajú s označením ako 50/50 alebo 90/10, čo naznačuje percentuálny podiel trakcie na vozovke a špine. Buďte realistickí v tom, čo plánujete skutočne urobiť, pretože chyba v oboch smeroch vás pravdepodobne urobí nespokojným s vašou voľbou. Pneumatiky používané na ulici by mali mať vždy v bočnici zalisovanú značku DOT.




Pouličné pneumatiky majú spravidla oveľa menej agresívny dezén ako pneumatiky používané v teréne. Cestné pneumatiky budú mať vždy dažďové drážky, ktoré odvádzajú vodu zo stredu pneumatiky v snahe zlepšiť priľnavosť a zabrániť hydroplánovaniu na mokrej vozovke. Pneumatiky pre športové motocykle, ktoré sú určené na použitie na suchých vozovkách a závodných tratiach, majú menej dažďových drážok, a preto znižujú priľnavosť na mokrej vozovke. Čím menej drážok, zvyčajne to má za následok väčší povrch a potenciálne mierne zvýšenie trakcie. Nepoužívajte na ulici škvrny, ktoré sú určené pre závodné trate a nemajú drážky, pretože sú nelegálne a môžu byť nebezpečné na cestách, kde sú mokré škvrny, kaluže atď. Pneumatiky tiež prichádzajú z rôznych zmesí gumy, ktoré sú primiešané do poskytujú úplne odlišné vlastnosti. Všeobecne platí, že pneumatiky s mäkšou gumou s vysokou priľnavosťou majú tendenciu sa rýchlejšie opotrebovávať ako pneumatiky s tvrdšími zmesami, takže je dôležité pochopiť, na čo je konkrétna pneumatika určená, skôr ako si ju kúpite.
Ako ich skontrolovať


Tlak vzduchu v pneumatikách by sa mal často kontrolovať. Technicky by ste mali skontrolovať tlak v pneumatikách zakaždým, než začnete jazdiť. Existuje niekoľko dôvodov. Tlak vzduchu v pneumatikách sa kontroluje za studena pri izbovej teplote. Hneď ako začnete jazdiť, pneumatiky sa zahrejú pri ohybe a dotyku s vozovkou a vnútorný tlak stúpne. To vedie k nesprávnemu nepresnému odčítaniu, ak zastavíte napríklad na kontrolu tlaku, napríklad v strede čerpacej stanice.

Existuje aj zrejmý bezpečnostný dôvod. Ak pneumatika zachytila ​​klinec alebo inak stráca tlak, mohla by spôsobiť nehodu pri ceste k čerpacej stanici, kde ste plánovali kontrolu pneumatík. Odporúčame vám nájsť si na bicykli miesto (alebo ak ho na bicykli nemáte) alebo ho nosiť vo vrecku) pre manometer. Získajte kvalitný rozchod, lacné bývajú nepresné.




Vyhľadajte odporúčaný tlak v pneumatikách v návode na obsluhu bicykla. Upozorňujeme, že veľa modelov má odlišné technické parametre nielen pre prednú a zadnú časť vozidla, ale aj pre nízku a vysokú rýchlosť vozidla, ako aj pre ľahké (sólo) a ťažké bremená a pre cestujúcich. Nepoužívajte tlak uvedený na bočnici pneumatiky, pokiaľ nie je bicykel pri plnom zaťažení, pretože zobrazené tlaky v bočnici sú maximálnymi tlakmi.
Výmena pneumatík
Pneumatiky sa nakoniec opotrebujú a je potrebné ich vymeniť. Zadné pneumatiky sa zvyčajne začínajú zarovnávať, strácajú zaoblený profil, pretože stred dezénu sa opotrebováva rýchlejšie ako ramená. Predné pneumatiky sa spravidla opotrebúvajú rovnomerne po celom svojom dezéne, ale môže sa u nich začať vyvíjať vroubkované opotrebenie, ktoré sa nazýva obloženie. Knobby pneumatiky sú zreteľnejšie, keď sa gombíky časom začnú opotrebovávať, trhať alebo sa odlamovať.

Skontrolujte svoje pneumatiky, či majú dostatočnú hĺbku dezénu. Ak je pneumatika opotrebovaná na zabudovaných smerových svetlách s hĺbkou 1/8 palca (0,8 milimetra) alebo menšou hĺbkou drážky behúňa alebo je odhalený kord alebo tkanina pneumatiky, pneumatika je nebezpečne opotrebovaná a musí byť okamžite vymenená. Skontrolujte tiež nerovnomerné opotrebenie pneumatík. Opotrebenie na jednej strane behúňa alebo ploché škvrny v behúni môžu naznačovať problém s pneumatikou alebo bicyklom. Požiadajte o pomoc miestneho predajcu alebo mechanika. Skontrolujte tiež svoje ráfiky. Ak máte ohnutý alebo prasknutý okraj, musí sa vymeniť.

Osvedčeným postupom je plánovať vopred a nechať vymeniť pneumatiky pripravené na inštaláciu pred úplným opotrebovaním starých. Rúry by mali byť pri typoch rúr vymieňané súčasne s pneumatikami. Staré duše sa zhoršujú a sú náchylné na prasknutie, ktoré môže viesť k náhlym poruchám, preto by sa pri výmene pneumatiky mala namontovať nová. Uistite sa, že trubica (ak je použitá) má správnu veľkosť a je kompatibilná s radiálmi, ak je to potrebné. Pokiaľ vyzerajú znehodnotené, mali by sa tiež vymeniť lišty ráfika.

Na bezdušových pneumatikách je tiež dobrým zvykom vymieňať ventilové súpravy, pretože sa zhoršuje kvalita gumy. Je tiež potrebné skontrolovať systém monitorovania tlaku v pneumatikách, ktorý odosiela jednotky do kolies niektorých moderných bicyklov vyššej triedy a podľa potreby vymeniť ich batérie.
Vysvetlenie značiek pneumatík
Staršie modely motocyklov sa často dodávali s rozmermi pneumatík denominovaných v palcoch, napríklad s rozmermi 3,25 x 19 vpredu a 4,00 x 18 vzadu. Prvé číslo je šírka pneumatiky v palcoch (3,25, čo znamená 3 ¼ palca) a posledné číslo označuje priemer ráfika na montážnej ploche pätky v palcoch. Väčšina moderných motocyklov používa zmes metrických a palcových rozmerov. Pomocou nich prvé číslo označuje šírku rezu v milimetroch, druhé číslo označuje pomer strán vyjadrený v percentách a posledné číslo predstavuje priemer ráfika v palcoch. Napríklad pri 120/60-ZR17 je 120 šírka, 60 je pomer strán, Z je rýchlostná trieda a R označuje radiálne.

Ďalšou metódou určovania veľkosti pneumatík je alfanumerický systém. Tie sa často nachádzajú na pneumatikách cruiserov. Každá alfanumerická pneumatika pre motocykel bude začínať znakom „M.“ Napríklad pri MT90-16 znamená T šírku (ktorá je 130 mm, 90 predstavuje pomer strán (pomer strán je výška bočnej steny vyjadrená ako percento šírky pneumatiky) a priemer kolesa (16) sú uvedené v palcoch. Pri radiále by medzi pomerom strán a veľkosťou ráfika bolo písmeno „R“. Pretože tam nie je, jedná sa o skreslenie - použitá pneumatika. Ak by išlo o pneumatiku s dvojitým klinom (s ďalšími výstužnými vrstvami nad vrstvami karosérie), medzi pomerom strán a veľkosťou kolesa by bolo písmeno „B“. Tabuľky šírky pneumatík sú široko dostupné v katalógoch pneumatík a online, ak ich potrebujete, ale držte sa toho, čo máte.

Hodnotenia zaťaženia
Niektoré motocyklové pneumatiky sú k dispozícii s výberom nosnosti pre danú veľkosť. Typicky je to prípad zadných pneumatík pre niektoré z väčších športových turistických strojov. Uistite sa, že ste si vybrali správnu pneumatiku pre váš bicykel, zaťaženie a použitie. Kvôli bezpečnosti nahraďte svoje pneumatiky pneumatikami, ktoré majú nosnosť minimálne tak vysokú ako staré.
Zoznamka s pneumatikami vysvetlená
Ospravedlňujeme sa, ale nič také ako TiresOnly.com neexistuje, takže ak ste samostatná pneumatika, mali by ste vyskúšať Craigslist Personals - samozrejme, robíme si srandu! Keď sú pneumatiky vyrobené, sú v bočnici označené dátumom. Tento kód je štvormiestne číslo nasledujúce za „BODOM“ na bočnej stene. Prvé dve číslice označujú týždeň výroby pneumatiky a posledné dve číslice rok. Napríklad 0414 by označoval štvrtý týždeň roku 2014.
To je dôležité, pretože pneumatiky tvrdnú a guma sa časom zhoršuje, a to ešte rýchlejšie, keď sú pneumatiky ponechané na slnku a počasiu. Väčšina výrobcov odporúča výmenu pneumatík, keď majú zhruba šesť rokov. Pneumatiky by sa však mali tiež vymeniť, ak dôjde k významným prasklinám v bočnici, aj keď je to skôr.

Pneumatiky a / alebo bicykle by ste mali skladovať aj v interiéroch na chladnom a suchom mieste, kde sa nemôže hromadiť voda na dôležitých komponentoch a sú chránené pred slnečným žiarením. Pneumatiky by sa nemali skladovať v blízkosti elektrických generátorov a motorov (pretože ozón poškodzuje gumu) a zdrojov tepla, napríklad v horúcom potrubí.



Obdobie prerušenia


Aby nové pneumatiky poskytovali optimálny výkon, mali by ste s nimi opatrne jazdiť asi prvých 100 míľ, aby bol povrch dezénu „zachytený“ a správne fungoval. Ihneď po namontovaní nových pneumatík by sa malo zabrániť náhlej akcelerácii, maximálnemu brzdeniu a prudkému zatáčaniu. Toto umožní jazdcovi prispôsobiť sa cíteniu a manipulačným vlastnostiam novej pneumatiky a novej pneumatike sa správne „odfiltrovať“, aby sa dosiahla optimálna úroveň priľnavosti. Traťoví jazdci sa tejto predstave vysmievajú, robíme však toto odporúčanie, ktoré ste urobili opatrne kvôli opatrnosti.

Ako vidíte, pneumatiky nie sú iba guľatými gumovými slučkami. Nielen, že sú prepojením medzi vašim motocyklom a vozovkou, ale sú aj rozdielom medzi tým, keď máte skvelý deň na koni, a dňom, na ktorý by ste čoskoro nezabudli. Starajte sa o svoje pneumatiky a vyberte si svoj štýl s rozumom a pokiaľ je to možné, nešetrite nimi. Spravidla dostanete to, za čo zaplatíte.